• Aktualności

            • Projekt CMI

            • Po przerwie świąteczno-feryjnej wznowiliśmy zajęcia w ramach projektu CMI. Na zajęciach - realizowanych póki co w formule zdalnej - uczestnicy poznają tajniki elektroniki, robotyki i programowania :-)

              Czekając na powrót do trybu stacjonarnego - rozbudowujemy bazę dydaktyczną zajęć. Prezentujemy dostarczone niedawno zestawy dodatkowych czujników rozszerzające możliwości prezentowanych wcześniej zestawów Arduino Uno.

              Zdjęcia można obejrzeć tutaj.

            • Wykłady dla uczniów na UZ

            • Przypominamy się Państwu z wykładami popularnonaukowymi „Od A do UZ”. Obecnie są dostępne 4 wykłady. Dwa najnowsze to: wykład prof. Bogumiły Burdy z Instytutu Historii UZ  zatytułowany „Nowoczesne idee wychowania i edukacji w reformach Augusta Hermanna Francke i ich wpływ na rozwój Sulechowa w XVIII w.” oraz mgr inż. Zdzisława Wałęgi z Instytutu Inżynierii Mechanicznej UZ„Układy napędowe pojazdów samochodowych – analiza przepływu mocy i momentu”.

              Prof. B. Burda niezwykle ciekawie opowiada o tym, jak 95 tez Marcina Lutra dotyczących reformy kościoła rzymsko-katolickiego sprawiło, że powstał ruch reformacyjny, a w jego efekcie narodził się protestantyzm. Obecnie drugi, po kościele katolickim, co do wielkości kościół na świecie z 800. mln wyznawców.

              Jak rozwijający się protestantyzm miał wpływ na społeczności lokalne i co z tym wspólnego ma Sulechów? Tego również dowiemy się z wykładu prof. B. Burdy. 

              Mgr inż. Zdzisław Wałęga, praktyk, opiekun koła naukowego „Akademicki Związek Motorowy” opowiada o zasadach działania hamowni podwoziowej. Przeprowadza przy tym dwie próby – dynamiczną i statyczną. Dzięki użytemu do badań samochodowi, prezentuje wyniki prób w postaci graficznej i analogowej. Dokładnie wyjaśnia przeprowadzone badania. Dla miłośników motoryzacji to na pewno gratka.

              Prezentuje również prototyp roweru dla osób niepełnosprawnych (z niedowładem kończyn dolnych), na który Z. Wałęga i UZ otrzymali już 3 patenty – na cały rower, na ramę i układ zawieszenia.

              Serdecznie zapraszamy do wysłuchania.

              Przypominam, że na uniwersyteckim kanale YouTube pod adresem: https://www.youtube.com/user/UZETvideo wykłady można oglądać o każdej porze dnia i nocy. Są nagrane, więc dostępne w każdej, dogodnej dla Państwa chwili. Obecnie dostępne są jeszcze 2 inne wykłady:

              „O prewencji na l(UZ)ie” dr Justyny Koryckiej-Korwek z Katedry Żywienia Człowieka i Dietoterapii UZ oraz  „Zarządzanie budżetem domowym” dr Zbigniewa Binka z Instytutu Ekonomii i Finansów UZ.

              Jeśli któryś ze słuchaczy miałby pytanie do prowadzących „mini-wykłady” (do czego zachęcamy), można je zadać poprzez komentarze umieszczone pod filmem. 

              Jeszcze raz serdecznie Państwa zapraszam do oglądania nowego cyklu spotkań popularno-naukowych „Od A do UZ” i wykorzystania ich podczas lekcji.

            • AWF - Zimowe Drzwi Otwarte

            • Drodzy maturzyści!

              AWF Poznań już w styczniu organizuje dla Was wydarzenie online, podczas którego jej studenci opowiedzą o swoich kierunkach studiów, wrażeniach z życia studenckiego, a specjalista ds. rekrutacji przybliży proces naboru! 

              Będziecie mogli wziąć też udział w warsztacie na temat życiowych wyborów i podejmowania decyzji, który poprowadzi uczelniany doradca ds. kariery. 

              Zapiszcie datę 30 stycznia (sobota) od godz. 12.00 i przygotujcie pytania – będziecie mogli zadać je w trakcie wydarzenia. 

              Na wydarzenie obowiązuje rejestracja: link – na adres mailowy podany przy zapisach otrzymacie link do spotkania na Zoomie.

              Szczegóły znajdziecie w opisie wydarzenia!

              https://www.facebook.com/events/1191787567833550/

            • Stypendia Starosty przyznane

            • Stypendia Starosty Międzychodzkiego wręczone. Uczniowie szkół średnich, których organem prowadzącym jest #powiatmiedzychodzki odebrali dziś stypendia za szczególne osiągnięcia w dziedzinach nauki, wiedzy i sportu!

              Nagrodzeni uczniowie z naszej szkoły:

              Gabriela Wieczorek

              Jacek Włodarczak

              Eryk Imianowski

              Gratulujemy sukcesów :) 

            • Projekt eTwinning w języku niemieckim

            • Pisanie listów nie musi być nudne... Listy w języku niemieckim? Dlaczego nie! Uczniowie ZST z klasy 2 ssp biorą udział w projekcie eTwinning. Tytuł projektu to: „Briefe im Zeitalter der Digitalisierung“. W wymianie listów bierze udział 12 krajów. Pierwsze listy wysłaliśmy do Austrii. Do nas dotarły już listy z Niemiec. Kolejna wymiana już niedługo!

              Koordynatorem projektu jest p. Iwona Lipczyńska-Janas

              Więcej zdjęć tutaj.

            • Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

            • Tegoroczny Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przebiegał trochę inaczej niż zwykle. Pomimo pandemii i zdalnej nauki, wychowawcy klas na godzinach z wychowawcą przypomnieli najważniejsze skutki zdrowotne i ekonomiczne palenia. Część uczniów oraz nauczycieli odpowiedziała na zaproszenie pani Agata Mądrawskiej i wspólnie udało się stworzyć album zdjęć – „Przyjemności bez duszności”. Okazało się, że sposobem na odreagowanie stresu wcale nie musi być papieros. Przygotowanie czegoś smacznego do zjedzenia oraz aktywność fizyczna również potrafią poprawić nastrój. 

              Może zebrane w albumie zdjęcia zachęcą innych do działania, a niejeden palacz zastanowi się przed sięgnięciem po kolejnego papierosa.

              Prezentacja na dany temat dostępna tutaj.

              Zdjęcia z tego wydarzenia dostępne w naszej galerii

            • Projekt CMI

            • Nasza szkoła - podobnie jak w ubiegłym roku szkolnym - bierze udział w kolejnej edycji projektu Centrum Mistrzostwa Informatycznego (CMI).
              Już teraz wszyscy zainteresowani mogą uczestniczyć w bezpłatnych zajęciach dodatkowych z informatyki, podczas których będą uczyć się myślenia algorytmicznego oraz programowania.
              W programie zajęć oprócz algorytmiki znajdzie się jeszcze programowanie w języku Python, podstawy elektroniki oraz robotyka.

              Baza dydaktyczna zajęć w ramach projektu CMI wzbogaciła się właśnie o zestawy edukacyjne oparte na Arduino Uno.

              Zdjęcia można obejrzeć tutaj.
               

            • Olimpiada o Żywności i Żywieniu

            • W naszej szkole odbyła się po raz pierwszy Olimpiada Wiedzy o Żywności i Żywieniu. Do konkursu przystąpiło 23 uczniów z klas II-III z kierunku Technik Żywienia i Usług Gastronomicznych.

              Najwięcej punktów uzyskała Aleksandra Netter z klasy 2 Ż G oraz Martyna Jakubek z klasy III SŻ i to one będą reprezentowały naszą szkołę podczas etapu okręgowego, który odbędzie się 8 grudnia 2020 r. w Poznaniu.

              Gratulujemy wszystkim uczestnikom i trzymamy kciuki za dziewczyny w Poznaniu.

              Zdjęcia z tego wydarzenia dostępne w naszej galerii.

            • Spotkanie w siedzibie Stowarzyszenia grupa lokalna Puszcza Notecka

            • W dniu 1 października 2020 r., uczniowie klasy 2 Ż G o profilu żywieniowym wraz z wychowawcą p. Dariuszem Kozłowskim, mieli okazję uczestniczenia w spotkaniu zorganizowanym przez grupę lokalną Puszcza Notecka  na temat „Kulinaria Puszczy Noteckiej”. W spotkaniu uczestniczyli – prezes Stowarzyszenia p. Jacek Kaczmarek i p. Irena Wojciechowska, którzy przedstawili młodzieży walory kulinarne i turystyczne Krainy 100 jezior. 

              Zdjęcia z tego wydarzenia dostępne w naszej galerii.

            • Dzień Sybiraka

            • Tegoroczny Dzień Sybiraka, upamiętniający ofiary sowieckiej agresji na Polskę w 1939 roku, uczciliśmy okolicznościowymi wystawami. Interesujące plansze można było obejrzeć zarówno w budynku A i B naszej szkoły. Ekspozycje przygotowały uczennice z klasy 1e pod opieką pani Elżbiety Pospiesznej.

            • Zebrania z rodzicami

            • W dniach 22.09 i 23.09 w Zespole Szkół Technicznych w Międzychodzie odbędą się zebrania z rodzicami.

              22.09.2020 (wtorek)
              godz. 17:00 - wszystkie klasy I
              godz. 18:00 - wszystkie klasy II

              23.09.2020 (środa)
              godz. 17:00 - wszystkie klasy IV
              godz. 18:00 - wszystkie klasy III

              Wszystkie zebrania odbędą się w budynku A (ul. św. Jana Pawła II 6A) 

              Prosimy o zachowanie reżimu sanitarnego (dezynfekcja rąk przy wejściu, maseczki w drodze do klasy)!


              Zapraszamy!

            • Profilaktyka chorób odkleszczowych

            • Choroby odkleszczowe to choroby przenoszone przez kleszcze w okresie wiosennym i jesiennym: wrzesień, październik, listopad. Profilaktyka polega na ochronie ciała przed kleszczami podczas przebywania w rejonach ich występowania. Żyją w ściółce, wspinają się na trawy i krzewy w poszukiwaniu swych żywicieli. Wiszą na źdźbłach  trawy i na spodzie liści i dlatego są niewidoczne. Kleszcze żywią się krwią zwierząt i ludzi. W czasie wysysania krwi kleszcze mogą przenosić groźne dla zdrowia bakterie wywołujące choroby.

              Jak się chronić przed ukąszeniem przez kleszcza:

              - Ubierz się odpowiednio – ubranie powinno chronić całe ciało;

              - Ubranie w jasnym kolorze ułatwia dostrzeżenie wędrującego po nim kleszcza;

              - Stosuj środki odstraszające kleszcze;

              - Po powrocie do domu ze spaceru w lesie lub parku obejrzyj starannie całe ciało. Zwróć szczególną uwagę na głowę (granica włosów i za uszami) oraz miejsca, gdzie skóra jest delikatna (pod kolanami, w pachwinach, na brzuchu).

              W Polsce najczęściej występującymi chorobami przenoszonymi przez kleszcze są:

              - borelioza – choroba bakteryjna

              - kleszczowe zapalenie mózgu (KZM)

              Objawy  boreliozy:

              - Skórne: charakterystycznym objawem może być pierścieniowate zaczerwienienie skóry wokół miejsca ukąszenia tak zwany „rumień wędrujący” , utrzymuje się od kilku dni do kilku miesięcy.

              - Neurologiczne: zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych, bóle głowy, sztywność karku, porażenia nerwów (najczęściej twarzy), bóle korzeniowe (tzw. „korzonki”), zaburzenia czucia, zapalenie mózgu.

              - Stawowe: obrzęki i bóle stawów (zwykle zajęte są duże stawy: kolana, barki, łokcie).

              - Sercowe: zaburzenia rytmu serca.

              - Ogólne: złe samopoczucie, objawy grypopochodne, zmęczenie, bóle mięśniowo – stawowe, gorączka.

              NIE MA SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH PRZECIW BORELIOZIE!

              Kleszczowe zapalenie mózgu ( to wirusowa choroba ośrodkowego układu nerwowego)

              Objawy kleszczowego zapalenia mózgu

              Choroba w początkowym okresie może nie zostać rozpoznana, ponieważ objawy są mało charakterystyczne – podobne do grypy.

              Pierwsza faza choroby pojawia się po 7-14 dniach od kontaktu z kleszczem. Przykładowe objawy to gorączka, ból głowy i mięśni. Objawy utrzymują się około tygodnia.

              Po kilku dniach lepszego samopoczucia występuje druga faza choroby. Objawy: bóle głowy, gorączka, wymioty, nudności, utrata przytomności oraz zespól zapalenia opon mózgowo – rdzeniowych lub zapalenie mózgu.

              Objawy zwykle ustępują po 2-3 tygodniach. Nie ma leczenia przyczynowego, stosowane jest tylko leczenie objawowe.

              NA KLESZCZOWE ZAPALENIE MÓZGU  JEST SZCZEPIONKA.

              Szczepienie ma bardzo duże znaczenie, ponieważ kleszczowego zapalenia mózgu nie da się leczyć przyczynowo. Wirus jest przenoszony w ciągu kilku pierwszych minut pobierania krwi przez kleszcza. Usunięcie kleszcza nie może więc stanowić skutecznej ochrony przed zainfekowaniem wirusem wywołującym kleszczowe zapalenie mózgu. 

            • Sportowy sukces naszego ucznia!

            • Jacek Włodarczak z klasy IIIi wziął udział w PZLA Mistrzostwach Polski U20 w Radomiu. Zajął 6 miejsce w skoku w dal oraz 14 miejsce w trójskoku. Gratulujemy!

    • Logowanie

    • Kontakty

      • Zespół Szkół Technicznych w Międzychodzie
      • Budynek A tel./fax +48 95 748 24 20 Budynek B tel./fax +48 95 748 24 78
      • Budynek A ul. św. Jana Pawła II 6A, 64-400 Międzychód, Budynek B ul. Dworcowa 24, 64-400 Międzychód Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych