Przypominamy się Państwu z wykładami popularnonaukowymi „Od A do UZ”. Obecnie są dostępne 4 wykłady. Dwa najnowsze to: wykład prof. Bogumiły Burdy z Instytutu Historii UZ zatytułowany „Nowoczesne idee wychowania i edukacji w reformach Augusta Hermanna Francke i ich wpływ na rozwój Sulechowa w XVIII w.” oraz mgr inż. Zdzisława Wałęgi z Instytutu Inżynierii Mechanicznej UZ„Układy napędowe pojazdów samochodowych – analiza przepływu mocy i momentu”.
Prof. B. Burda niezwykle ciekawie opowiada o tym, jak 95 tez Marcina Lutra dotyczących reformy kościoła rzymsko-katolickiego sprawiło, że powstał ruch reformacyjny, a w jego efekcie narodził się protestantyzm. Obecnie drugi, po kościele katolickim, co do wielkości kościół na świecie z 800. mln wyznawców.
Jak rozwijający się protestantyzm miał wpływ na społeczności lokalne i co z tym wspólnego ma Sulechów? Tego również dowiemy się z wykładu prof. B. Burdy.
Mgr inż. Zdzisław Wałęga, praktyk, opiekun koła naukowego „Akademicki Związek Motorowy” opowiada o zasadach działania hamowni podwoziowej. Przeprowadza przy tym dwie próby – dynamiczną i statyczną. Dzięki użytemu do badań samochodowi, prezentuje wyniki prób w postaci graficznej i analogowej. Dokładnie wyjaśnia przeprowadzone badania. Dla miłośników motoryzacji to na pewno gratka.
Prezentuje również prototyp roweru dla osób niepełnosprawnych (z niedowładem kończyn dolnych), na który Z. Wałęga i UZ otrzymali już 3 patenty – na cały rower, na ramę i układ zawieszenia.
Serdecznie zapraszamy do wysłuchania.
Przypominam, że na uniwersyteckim kanale YouTube pod adresem: https://www.youtube.com/user/UZETvideo wykłady można oglądać o każdej porze dnia i nocy. Są nagrane, więc dostępne w każdej, dogodnej dla Państwa chwili. Obecnie dostępne są jeszcze 2 inne wykłady:
„O prewencji na l(UZ)ie” dr Justyny Koryckiej-Korwek z Katedry Żywienia Człowieka i Dietoterapii UZ oraz „Zarządzanie budżetem domowym” dr Zbigniewa Binka z Instytutu Ekonomii i Finansów UZ.
Jeśli któryś ze słuchaczy miałby pytanie do prowadzących „mini-wykłady” (do czego zachęcamy), można je zadać poprzez komentarze umieszczone pod filmem.
Jeszcze raz serdecznie Państwa zapraszam do oglądania nowego cyklu spotkań popularno-naukowych „Od A do UZ” i wykorzystania ich podczas lekcji.