W dniach 22.09 i 23.09 w Zespole Szkół Technicznych w Międzychodzie odbędą się zebrania z rodzicami.
22.09.2020 (wtorek)
godz. 17:00 - wszystkie klasy I
godz. 18:00 - wszystkie klasy II
23.09.2020 (środa)
godz. 17:00 - wszystkie klasy IV
godz. 18:00 - wszystkie klasy III
Wszystkie zebrania odbędą się w budynku A (ul. św. Jana Pawła II 6A)
Prosimy o zachowanie reżimu sanitarnego (dezynfekcja rąk przy wejściu, maseczki w drodze do klasy)!
Zapraszamy!
Zebrania z rodzicami
Koronawirus - dbajmy o siebie wzajemnie
Profilaktyka chorób odkleszczowych
Choroby odkleszczowe to choroby przenoszone przez kleszcze w okresie wiosennym i jesiennym: wrzesień, październik, listopad. Profilaktyka polega na ochronie ciała przed kleszczami podczas przebywania w rejonach ich występowania. Żyją w ściółce, wspinają się na trawy i krzewy w poszukiwaniu swych żywicieli. Wiszą na źdźbłach trawy i na spodzie liści i dlatego są niewidoczne. Kleszcze żywią się krwią zwierząt i ludzi. W czasie wysysania krwi kleszcze mogą przenosić groźne dla zdrowia bakterie wywołujące choroby.
Jak się chronić przed ukąszeniem przez kleszcza:
- Ubierz się odpowiednio – ubranie powinno chronić całe ciało;
- Ubranie w jasnym kolorze ułatwia dostrzeżenie wędrującego po nim kleszcza;
- Stosuj środki odstraszające kleszcze;
- Po powrocie do domu ze spaceru w lesie lub parku obejrzyj starannie całe ciało. Zwróć szczególną uwagę na głowę (granica włosów i za uszami) oraz miejsca, gdzie skóra jest delikatna (pod kolanami, w pachwinach, na brzuchu).
W Polsce najczęściej występującymi chorobami przenoszonymi przez kleszcze są:
- borelioza – choroba bakteryjna
- kleszczowe zapalenie mózgu (KZM)
Objawy boreliozy:
- Skórne: charakterystycznym objawem może być pierścieniowate zaczerwienienie skóry wokół miejsca ukąszenia tak zwany „rumień wędrujący” , utrzymuje się od kilku dni do kilku miesięcy.
- Neurologiczne: zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych, bóle głowy, sztywność karku, porażenia nerwów (najczęściej twarzy), bóle korzeniowe (tzw. „korzonki”), zaburzenia czucia, zapalenie mózgu.
- Stawowe: obrzęki i bóle stawów (zwykle zajęte są duże stawy: kolana, barki, łokcie).
- Sercowe: zaburzenia rytmu serca.
- Ogólne: złe samopoczucie, objawy grypopochodne, zmęczenie, bóle mięśniowo – stawowe, gorączka.
NIE MA SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH PRZECIW BORELIOZIE!
Kleszczowe zapalenie mózgu ( to wirusowa choroba ośrodkowego układu nerwowego)
Objawy kleszczowego zapalenia mózgu
Choroba w początkowym okresie może nie zostać rozpoznana, ponieważ objawy są mało charakterystyczne – podobne do grypy.
Pierwsza faza choroby pojawia się po 7-14 dniach od kontaktu z kleszczem. Przykładowe objawy to gorączka, ból głowy i mięśni. Objawy utrzymują się około tygodnia.
Po kilku dniach lepszego samopoczucia występuje druga faza choroby. Objawy: bóle głowy, gorączka, wymioty, nudności, utrata przytomności oraz zespól zapalenia opon mózgowo – rdzeniowych lub zapalenie mózgu.
Objawy zwykle ustępują po 2-3 tygodniach. Nie ma leczenia przyczynowego, stosowane jest tylko leczenie objawowe.
NA KLESZCZOWE ZAPALENIE MÓZGU JEST SZCZEPIONKA.
Szczepienie ma bardzo duże znaczenie, ponieważ kleszczowego zapalenia mózgu nie da się leczyć przyczynowo. Wirus jest przenoszony w ciągu kilku pierwszych minut pobierania krwi przez kleszcza. Usunięcie kleszcza nie może więc stanowić skutecznej ochrony przed zainfekowaniem wirusem wywołującym kleszczowe zapalenie mózgu.
Sportowy sukces naszego ucznia!
Jacek Włodarczak z klasy IIIi wziął udział w PZLA Mistrzostwach Polski U20 w Radomiu. Zajął 6 miejsce w skoku w dal oraz 14 miejsce w trójskoku. Gratulujemy!
Uwaga! Konkurs!
Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021
KOMUNIKAT
ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2020/2021
ODBĘDZIE SIĘ WG NASTĘPUJĄCEGO PORZĄDKU
KLASY PIERWSZE - rozpoczęcie w dniu 1 września 2020 o godzinie 9.00 w budynku A (ul . św. Jana Pawła II). Zbiórka młodzieży na placu apelowym następnie przejście do wyznaczonych sal z wychowawcą:
Klasa 1 TECHNIK INFORMATYK - sala 3,
Klasa 1 ŻYWIENIA I USŁUG GASTRONOMICZNYCH - sala 7,
Klasa 1 SPEDYTOR - sala 33,
Klasa 1 EKONOMISTA - sala 2,
Klasa 1 TECHNIK ORGANIZACJI TURYSTYKI - hades.
Klasy 2, 3,4, nie mają rozpoczęcia w dniu 1 września 2020.
Dla wszystkich uczniów klas plan lekcji zostanie zamieszczony w dzienniku elektronicznym.
Zajęcia dydaktyczne dla wszystkich klas rozpoczynają się od 2 września 2020 w budynku A i budynku B wg zawodów.
Prosimy o zachowanie reżimu sanitarnego.
Badania lekarskie dla klas I.
Uprzejmie informujemy, że badania lekarskie przeprowadzane dla kandydatów przyjętych do Technikum nr 1 w Zespole Szkół Technicznych w Międzychodzie o wskazaniu braku przeciwskazań do nauki w zawodzie technik informatyk oraz technik żywienia i usług gastronomicznych rozpoczną się w Zespole Szkół Technicznych, budynek A dnia 03.09.2020r. od godziny 8.00.
Lista osób przyjętych do Zespołu Szkół Technicznych
Listy osób zakwalifikowanych do Zespołu Szkół Technicznych
Komunikat
Informujemy, że na podstawie rozporządzenia MEN z dnia 20 marca 2020 roku listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych będą wywieszone na tablicy ogłoszeń w Zespole Szkół Technicznych w budynku A, ul. św. Jana Pawła II 6a, a także na stronie internetowej szkoły zstmiedzychod.edupage.org, w zakładce "Rekrutacja" w dniu 12.08.2020 r. Listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych zostaną ogłoszone w dniu 19.08.2020 r.
#gaszynChallenge w ZST
Wyzwanie podjęte dla #gaszynChallengamelka!
#SzkołaPodstawowaNr1 oraz #ZespółSzkółNr2 dziękujemy za pamięć!
Nominujemy:
Szykujcie się!
Filmik można obejrzeć tutaj.
Egzaminy poprawkowe!
Wakacje!
Z okazji zakończenia roku szkolnego 2019/2020 wszystkim Nauczycielom, Pracownikom Zespołu Szkół Technicznych oraz Rodzicom składamy najserdeczniejsze podziękowania za całoroczną współpracę i życzymy, by okres wakacyjny był czasem odpoczynku i radości. Uczniom życzymy bezpiecznych i słonecznych wakacji, interesujących podróży, niezapomnianych wrażeń, uśmiechu na co dzień oraz szczęśliwego powrotu do szkoły.
Matura 2020
Już od 8 czerwca najstarsi uczniowie naszej szkoły zmierzą się z egzaminem dojrzałości. „Bo zwyciężać mogą Ci, co wierzą, że mogą”. Na maturę – wszystkiego najlepszego, połamania pióra, optymizmu i dużo wiary we własne siły. Ogromu szczęścia i trafienia w wymarzone tematy. Powodzenia!
31 maja Światowy Dzień bez Tytoniu
Tegoroczne obchody Światowego Dnia Bez Papierosa będą obchodzone pod hasłem „Ochrona młodzieży przed manipulacjami przemysłu i zapobieganie używania tytoniu i nikotyny” - ponieważ przemysł tytoniowy coraz częściej koncentruje się na młodych ludziach jako rozwijającym się i wrażliwym rynku dla swoich uzależniających produktów.
Po raz pierwszy został ogłoszony przez Światową Organizację Zdrowia WHO w 1987 roku, aby zwrócić uwagę na szkodliwość palenia tytoniu w wyniku, którego co roku umiera lub ciężko choruje 400.000 osób. Z powodu palenia co roku umiera w Polsce ok. 67 tys. osób, czyli średniej wielkości miasto, większości osoby w wieku produkcyjnym. W sumie z powodu chorób spowodowanych paleniem umiera co drugi palacz. Co prawda palących jest prawie dwukrotnie mniej niż w latach 90., jednak ostatnio spadek liczby palących wyhamował.
Według danych z 2015 r. 17% młodych ludzi w wieku od 15 do 24 lat pali na całym świecie. W regionie europejskim 11,5% dziewcząt i 13,8% chłopców w wieku od 13 do 15 lat to osoby palące.
O ile palenie tradycyjnych papierosów maleje, to odsetek użytkowników elektronicznych papierosów wzrasta, szczególnie w grupie nastolatków i młodych dorosłych. Badania porównawcze przeprowadzone w 2011 roku i w 2016 wśród uczniów w wieku 15-19 lat wskazują, iż liczba polskich nastolatków, którzy próbowali e-papierosa, wzrosła do 2011 roku czterokrotnie. Nawet 35% uczniów w wieku 15 – 19 lat regularnie używa elektroniczne papierosy, a 70 % co najmniej raz próbowało e-papierosa.
Chociaż liczba ta maleje z biegiem lat w wyniku fenomenalnych wysiłków społeczności zajmującej się kontrolą tytoniu, należy zrobić więcej, aby chronić te wrażliwe grupy.
Jak dobrze wiadomo w branży tytoniowej, osoba, która zaczyna palić przed 20 rokiem życia, nie tylko jest bardziej narażona na uzależnienie, ale może także mieć upośledzoną zdolność do sprawowania kontroli nad paleniem w późniejszym życiu. Przemysł świadomie sprzedaje młodym ludziom śmiertelną zależność, a ochrona młodzieży jako główny temat Światowego Dnia bez Tytoniu 2020, 31 maja, jest okazją do zaprezentowania najlepszych praktyk przeciwdziałających tym wysiłkom.Jak branża celuje w młodzież
W swoich wysiłkach na rzecz manipulacji młodymi ludźmi przemysł tytoniowy zastosował produkty upiększające, aby uczynić je bardziej atrakcyjnymi dla określonych grup demograficznych, szczególnie poprzez opakowania lub branding ( budowanie świadomości marki). Jest to szczególnie widoczne w ostatniej eksplozji zainteresowania e-papierosami i podgrzewanymi wyrobami tytoniowymi. Jedną z najważniejszych innowacji w branży są jej strategie marketingowe. W różnych sektorach reklamy coraz częściej pojawiają się w Internecie, a przemysł tytoniowy nie różni się - firmy tytoniowe coraz częściej zwracają się do osób wpływających z mediów społecznościowych, aby sprzedawać te niebezpieczne produkty. Takie reklamy często omijają tradycyjne przepisy dotyczące reklamy i promocji wyrobów tytoniowych, ponieważ lokowanie produktu tytoniowego nie jest oznaczane jako reklama, a zamiast tego jest ukrywane w innych mediach społecznościowych. Ta kwestia jest szczególnie niepokojąca w przypadku młodych kobiet i dziewcząt, które są głównym celem narażenia na wpływ.
Przesłaniem Światowego Dnia bez Tytoniu 2020, jest wzmocnienie pozycji młodych ludzi, aby przejęli kontrolę nad swoim zdrowiem i odrzucili uzależnienie od tytoniu. Światowy Dzień bez tytoniu wzywa również społeczność kontrolującą tytoń do ochrony tych grup poprzez kampanie i interwencje w społeczeństwie, do budowania odporności następnego pokolenia młodych ludzi na tytoń i do stopniowego dążenia do przyszłości bez tytoniu.
Uwaga maturzyści!
3 czerwca organizujemy bezpłatne webinarium (w formie transmisji live na Facebook) przygotowujące do matury z angielskiego (poziom podstawowy). Pod koniec spotkania planujemy konkurs, podczas którego będzie możliwość wygrania indywidualnej godzinnej konsultacji tuż przed maturą.
Wszystkie informacje znajdują się pod poniższym linkiem:
https://www.facebook.com/events/3318766504930727/
Spotkanie poprowadzi Katarzyna Muzyka-Jacheć, która z wykształcenia jest nauczycielem angielskiego (uczyła na wszystkich poziomach nauczania). Obecnie zajmuje stanowisko project manager w Czepczyński Family Foundation.
Zapraszamy!
Projekt "Zdalna szkoła"
Przystąpiliśmy do projektu i dzięki temu również uzyskaliśmy wsparcie, otrzymując komputery.
Harmonogram egzaminów zawodowych
Harmonogram egzaminów zawodowych można pobrać tutaj.
O wszelkich zmianach będziemy informować na bieżąco przez wiadomości w e-dzienniku.
Szkoła z Gigantami
Nasza szkoła dołączyła do programu “Szkoła z Gigantami” organizowanego przez szkołę @Giganci Programowania. Projekt został objęty honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Cyfryzacji.
Wszystkich naszych uczniów zapraszamy do zapisów na darmowe warsztaty z programowania. Młodsi uczniowie (9 - 12 lat) mogą wziąć udział w zajęciach z podstaw programowania w Scratch oraz tworzeniu aplikacji w App Inventorze. Starsi uczniowie natomiast będą mieli okazję do rozpoczęcia przygody z programowaniem w języku Python. Warsztaty są całkowicie bezpłatne i podzielone są na 2 grupy wiekowe (9-12 lat oraz 13-18 lat), dla których program został specjalnie dopasowany. Warsztaty będą prowadzone w formie webinaru. Każde spotkanie trwa 2 godziny lekcyjne (1,5 h).
Zapisów można dokonywać poprzez link: https://giganciprogramowaniaformularz.edu.pl/app/SzkolaZGigantami
Serdecznie zapraszamy również Rodziców naszych uczniów do udziału w bezpłatnym webinarze “Bezpieczny Internet Online”. Będą to darmowe warsztaty adresowane specjalnie do rodziców. Podczas warsztatów nasi trenerzy edukują m.in. o tym, czym jest dark web oraz jak bronić się przed atakami hakerskimi. Webinar odbędzie się w kilku terminach: 7.05., 11.05., 14.05, 21.05.Zachęcamy do rejestracji poprzez stronę: https://giganciprogramowaniaformularz.edu.pl/app/BezpiecznyInternet
Piękno przyrody pomimo pandemii
O tym, że przyroda jest piękna pomimo pandemii przekonali się nauczyciele i uczniowie z naszej szkoły. Odpowiadając na zaproszenie p. Agaty Mądrawskiej, uzbrojeni w maseczki i rękawiczki, z aparatami fotograficznymi w ręku, wyszli na spotkanie z przyrodą. Dostrzegli to, czego wcześniej nie widzieli i uwiecznili na zdjęciach. W ten sposób powstał album, który pomimo naszej izolacji pozwoli nam przejść razem przez ten ciężki dla nas czas.
Zachęcamy do obejrzenia zdjęć i przesłania Swoich.
Zdjęcia z tego wydarzenia dostępne w naszej galerii.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Marzec 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Sierpień 2022
- Czerwiec 2022
- Wszystkie